Kayaklı Koşu’da geçtiğimiz sezonun oscarlık hikayesi Venezuellalı kayakçı Adrian Solano

Geçtiğimiz sezon, Lahti’de düzenlenen Kayaklı Koşu Dünya Şampiyonası’nda Venezuellalı sporcu Adrian Solano’nun performansı uzun süre unutulmayacak oscarlık bir hikaye içeriyor.

Adrian Solano, kayaklı koşuda Clugnet’in 16:30.8’de tamamladığı yarış parkurunu 38:12’de bitirerek sonuncu oldu.
Bu yarışmanın ardından Adrian Solano hikayesinin detayları ortaya çıktı. Venezuellalı kayaklı koşu sporcusu spor kariyerinde ilk kez Lahti’de kar üzerinde yarışmıştı. İşin ilginç tarafı bu yarışma öncesi Fransa’da bir aya yakın süre gözaltında kalması…
Finlandiya’daki yarışmaların hazırlıklarını İsveç’te yapmayı planlayan Solano, 19 Ocak’ta Paris’e uçar. Paris’ten tren aktarmalı İsveç’e yolculuk etmeyi planlayan azimli sporcu, Fransa’da beklemediği bir sorunla karşılaşır.
Pasaport kontrolü sırasında Fransız polisi, Venezuella’da kış sporlarının yaygın olmaması gerekçesiyle Adrian Solano’nun yalan beyan veren bir yasa dışı göçmen olabileceğine şüphelenirler ve gözaltı kararı verilir.
Cebinde sadece 28 euro bulunan Adrian Solano, ilk gün altı saatlik sorgunun ardından antrenörünün davetiye mektubu sayesinde gözetimli serbestlikle Paris’te bir otele yerleştirilir. Yanındaki malzemelere rağmen yetkilileri ikna edemeyen Solano, birkaç gün otelde kaldıktan sonra hakim karşısına çıkar ve Venezuella Konsolosluğu’nun da yardımlarıyla Dünya Kayak Şampiyonası’na katılacağını ispatlar ve yarışmalara katılır:)

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!