Lindsey Vonn vs Erkekler

ABD Kayak ve Snowboard Federasyonu, geçtiğimiz günlerde Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) yönetim kuruluna, kayak tarihinin en süslü kayakçısı olan Lindsey Vonn’un Dünya Kupası yarışında erkeklerle birlikte rekabet edebilmesi için resmi başvuru yaptı.

Erkeklerle rekabet etme gizli arzusunu artık saklamayan Vonn’un, 77’den fazla 1. liği ve 130 kez podyuma çıkmışlığı var.

Bu fikir geçmişte FIS tarafından gayrı resmi olarak tartışılıyordu. FIS, farklı cinsiyetteki kayakçıların birbirleriyle rekabet etmesine izin vermeyen kurallarını değiştirmede görünüşte isteksiz gibi gözüküyor.

FIS Alp Disiplini Bayanlar Dünya Kupası Direktörü Atle Skaardal, “Bu işi yapmak için makul bir yol bulmak zor olacak” dedi.

FIS yapılan resmi başvuruyu bir kereye mahsus olmak üzere ve Lindsey Vonn’un başarılarından dolayı kabul etti. Başvuru Alp Disiplini İcra Kurulu tarafından 2018 Mayıs ayında yapılacak FIS Kongresinde değerlendirecek ve karara bağlanacak.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!