Snowboard Cross Nedir – Nasıl Yapılır?

Snowboard Cross, zor ve ani dönüşler, engeller vb zor arazi şartlarından oluşan pistleriyle snowboard sporunun bir yarışma türüdür. Genellikle “borderkros” olarak anılır. Yarışmalar çoğunlukla 4-6 sporcu ile yapılır. Neye benziyor bu yarış diyenlere, kar üzerinde motokros yaptığınızı düşünün demek yeterli olacaktır. Yarışma etkinliklerinin popülaritesi her geçen sezon daha da artıyor. Her kış sezonu daha fazla ve farklı yarışma pistleri oluşturuluyor ve daha fazla sporcu yarışmalara kaydoluyor.

İlk yarışma tecrübesine nasıl hazırlanacağınızı ve sezon dışı nasıl bir eğitimden geçmeniz gerektiği hakkında bilgiler arıyorsanız o zaman bu yazı sizin için.

Bir snowboard cross yarışmasına girmeye hazır olup olmadığınızı, snowboard ekipman önerileri ve sezon dışında performansınızı nasıl arttırabileceğinizle ilgili birkaç fikir.

Snowboard Cross yarışmalarına hazır mıyım?

Yarışmaların en önemli özelliği, yarışmacıların zorlu arazide ve yüksek hızda diğer rakipleriyle çok yakın temas halinde kaymaları gerektiğidir. Yarışçıların yüksek hızda kayması, çok fazla kaza ve yaralanma riski oluşturur. Bu nedenle yarışmaya katılmayı planlayan sporcuların ileri düzey board binicisi olması çok önemlidir.

Niyetiniz hala Snowboard Cross yarışmalarına katılmak ise aşağıdaki yazdıklarımı yapabiliyor musunuz, tekrar düşünün;

  • Zorlu siyah pistlerde rahatça snowboard yapabilmek,
  • Yüksek hızda kayarken geniş carving dönüşleri yapabilmek,
  • Yüksek hızda kayarken bone, shifty, arche, mute grap vb temel hava hareketlerini yapabilmek,
  • Orta dereceli mogullarda rahatlıkla snowboard yapabilmek

Bu detaylar, beceri seviyenizin yarışmalarda rekabet edebilmeniz için yeterince yüksek olup olmadığını belirlemek için genel kurallardır. Bununla birlikte, yarışmaya hazır olduğunuzu belirlemenin en iyi yolu, lisanslı bir snowboard eğitmeni veya antrenörünüzün sizi değerlendirmesidir.

Snowboard Cross yarışmalarını daha iyi tanımanız için güzel bir video

Hangi donanımlara ihtiyacım var?

Yarışma sırasında rakiplerin yakın mesafede hızlı kayma durumunun kaza ve yaralanma riskini arttırdığını belirtmiştim. Bu nedenle ilk aşamada güvenlik gereği, Kuzey Amerika’da geçerli olan ASTM F2040 ya da Avrupa da geçerli olan CE EN1077 güvenlik sertifikası standardında kasklar kullanmanız zorunlu. Satın almaya niyetlendiğiniz kask bu güvenlik sertifikalarından birini içeriyor mu mutlaka kontrol edin.

Yarışmalarda nasıl bir board kullanılacağı konusu sporcunun isteğine bırakılmıştır. Bununla birlikte, snowboard cross yarışmaları için özel üretilmiş board’lar bulunmaktadır ve normal board’lardan farklıdır.

Güvenlik ve performansınızı en üst seviyeye çıkarmak için özel snowboard cross ekipmanları kullanmanız gerekiyor.

Ekipman satın alırken dikkat etmeniz gereken bir kaç püf noktası;

  • Rakibe takılma ve sürtünmeleri minimum seviyede azaltmak için normalden daha sıkı bir dış giyim,
  • Normalden daha sert board,
  • Normalden daha sert bağlama,
  • Normalden daha sert bir bot,

Ekipman seçerken ne kadar sert malzemelerden üretilmiş olanı seçerseniz o kadar iyi.

Snowboard Cross eğitimi

Snowboard cross, snowboardcuları zor pist şartlarında kaymaya ve rakiplerini geçmeye zorlar. Bu nedenle, yarışmacılar zor şartlarla baş etmelerine yardımcı olacak beceriler üzerinde çalışmalıdırlar.

Snowboard cross becerilerinizi geliştirmek için şunları yapabilirsiniz;

Tecrübeli bir eğitmenden eğitim alın. Bu, becerilerinizi geliştirmenin en hızlı, en güvenli ve en etkili yoludur.

Tecrübeli snowboard’cular ile birlikte kayın. Snowboard tecrübesi olan kalabalık bir grupla kaymanız bu yarışma türünü öğrenmeniz ve tecrübe kazanmanız için önemli.

Önceden açılmış engelli arazilerde, mümkün olduğunca ollie tekniği çalışması yapın. Bu küçük hareket gerçekten çok önemli, takıntı düzeyinde tekrar edin. Yarışmalarda yüksek hızda ollie yapmak zorunda kalacaksınız. Bir yarışta, mümkün olduğunca hızlı ollie yapabilmek bitiş çizgisine ulaşmak için en iyi yoldur, bunu unutmayın.

Bolca mogul (pistte hazırlanmış kambur çıkıntılar) çalışması yapın. Hatta mogulla ard arda ollie tekniğini de sıkça tekrarlayın. Bunu hızlı bir şekilde yapmayı deneyin.

Yüksek hızda çabuk, ani ve keskin dönüşler yapın. Bu, yarışma sırasında virajlara kontrollü girmenizi  sağlar ve hızınızı korumanıza yardımcı olur.

Sezon dışında Snowboard Cross yarışmalarına nasıl hazırlanabilirim?

Snowboard cross yarışmalarında başarı tamamen fiziksel yeteneğinize bağlıdır. Bacak, kol ve sırt kaslarınız çok zayıfsa rakiplerinizle mücadele edebilme ihtimaliniz hiç yok.

Sezon dışında bacak, kol ve sırt kaslarınızı geliştirecek egzersizleri düzenli olarak yapın. Bolca bisiklete binin. Bu çalışmalar rekabet edebilmeniz için vücudunuzu bir silah haline getirecektir.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!