TKF’den Yeni Proje, 3+ Kayak Akademisi

Türkiye Kayak Federasyonu MUSİAD EXPO Fuarında yeni projesi 3+ Kayak Akademisi tanıtım lansmanını gerçekleştirdi.

Ülkemizde kayak sporunun yaygınlaştırılması ve sportif başarılar elde edilmesi için yerinde bir adım. Uluslararası arenada boy gösteren başarılı sporcuların tamamının çok küçük yaşta kayak sporuyla tanışmaları başarı için bir ipucu. Türkiye Kayak Federasyonu bu ipucundan yola çıkarak projeler üretiyor.

3 Artı Kayak Akademisinin Misyonu

Türkiye’de büyük potansiyele sahip olan; kayak sporunun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için gelecekte ülkemizi uluslararası kayak dünyasında temsil edecek çocuklarımıza kayak sporunu sevdirmek, kayak branşlarını tanıtmak, sağlıklı, analitik düşünme gücüne sahip, istikrarlı, özgüveni yüksek, kültürlü, yabancı dili kuvvetli kayakçıların sayısını bilimsel antreman metotları çerçevesinde arttırarak, sağlıklı ve başarılı bir nesil yetiştirmek.

Kayak sporunun yanı sıra sporun her alanında, insan hareketleriyle ilgili uğraşlarda organizmanın yapısını, fonksiyonlarını bilen, insan hareketinin fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik boyutlarını kavrayabilen, sporun toplum üzerinde etkilerini izleyip değerlendirebilen, serbest zamanlarını verimli kullanabilen, araştıran başarılı bireyler yetiştirerek; Türk Kayak Sporuna ve toplumun hizmetine kazandırmak olarak nitelendiriliyor.

Kayak Akademisinde Neler Yapılıyor?

ABD’de yapılan bilimsel araştırmaların sonucunda; tüm olimpiyat şampiyonlarının ortak özelliğinin, kayak sporuna 3 yaşında başlamış olmalarıdır.

3 + Kayak Akademisi’nde, her yaş grubu için yıl boyunca sportif gelişimi temin edici eğitim programları hazırlandı. Şehirde, temel teşkil edecek cimnastik, havuz, simülatörler ile değişik eğitimler ve kayak merkezlerinde kar üzeri eğitim programları uygulanacak. Eğitim sistemi güven öncelikli planlandı.

Çocuklar akademide oyunlar ile eğlenerek sıcak ortamlarda; kayak sporu malzemelerini tanıyacaklardır. Öğrencilerimizin, denge, fiziksel ve mental motorik becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Çeşitli yarışmalar ile sosyal becerileri arttırılacak, uyumlu rekabeti öğreneceklerdir.

Neden Kayak Sporu?
  • Kayak; vücudumuzun tüm kaslarını çalıştırır.
  • Kayak; doğal mekanlarda, hava ve gürültü kirliliğinden uzak yapılır.
  • Kayak; dünyada ki en prestijli spor dallarından birisidir.
  • Kayak; odaklanma ve konsantrasyonu geliştirir.
  • Kayak; bedensel ve zihinsel gelişim sağlar.
  • Kayak; özgüven, liderlik ve cesareti arttırır.
  • Kayak; her yaşta yapılabilen sosyal bir spor dalıdır.
  • Kayak; farklı mekanlarda yapıldığı için adaptasyon kabiliyetini arttırır.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!