Türkiye Kayak Federasyonu Kayak Akademisi hakkında…

Türkiye Kayak Federasyonu’nun proje haline getirip uzun zamandır üzerinde çalıştığı Kayak Akademisi İstanbul Çekmeköy’de faaliyete geçti.

Kayak sporunun ülke düzeyinde yayılıp gelişmesini sağlamak adına Kayak Akademisi kulağa hoş gelen bir proje ve görüldüğü kadarıyla içeriği bir hayli zengin. Kayak Akademisinde kullanılan simulatörler bir çok takım ve başarılı sporcu tarafından kullanılıyor. Nedir bu simülatörler, hangi takımlar ve hangi sporcular kullanıyor sorusuna aşağıda cevap bulabileceksiniz.

Kayak Akademisinde neler var?

Kayak simülatörleri, kardiyo alanları, grup dersleri, stüdyo çalışması, fonksiyonel antrenman alanı, dijital beceri koordinasyon merkezi, çoklu beceri ve eğitsel oyun alanı, fizyoterapi odası, çocuklar için denge koordinasyon kayak simülatörleri ve denge parkuru ile koşu parkuru bulunuyor.
Kayak Akademisi’nde kullanılan simulatörlerin kayak sporuna ve sporculara nasıl bir katkısı olacak?

Kayak Akademisinde temel eğitim ve performans sporcuları için kullanım alanları farklı olan bir çok simülatör bulunuyor. Kayak simülatörlerinin genel anlamda katkılarını aşağıda sırlamaya çalıştık.

Kayak simülatörleri kayak sporuna yeni başlayan/başlayacak çocuklar için mükemmel bir temel eğitim aracıdır.

Simülatör eğitimini tamamlayan çocuklar, farklı kayak tekniklerini kar üzerinde daha kolay uygulayabilir.

Sporcuların sezon dışında da performanslarını korumalarında yardımcı olur.

Sporcular için kış sezonu öncesi yoğun kardiyo antrenmanı yapma imkanı sunar, kas kütlesi kazandırır ve kasların sezona eksiksiz hazırlanmasına katkı sağlar.

Simülatörler sporcuların patlama performanslarını arttırması için müthiş bir icattır.

Performans sporcularında sıklıkla görülen diz sakatlanmalarında fiziksel terapi imkanı sunar ve birçok terapist bu tip sakatlamaların tedavi sürecinde kayak simülatörlerini tavsiye eder.

Simülatörler sporcuların tedavisi süresince oldukça etkilidir ve eklemlerin üzerine herhangi bir baskı uygulamaz, bu yüzden iyileşme çok hızlıdır.

Simülatörler fonksiyonel ve motorik yetenekleri geliştirme imkanı sunar.

Tüm kas grupları üzerinde etkilidir ve çok kısa sürede yağ kaybedilmesine ve şekil alınmasına olanak sağlar.

Sporcuların dinamik bacak ekseni eğitimine katkı sağlar.

Güç, dayanıklılık, koordinasyon, denge ve patlama oranını arttırır.

Performans sporcuları için kayak simülatörleri sezon dışında saf motivasyonu sağlar, maksimum düzeyde eğlencelidir ve sporcunun antrenman programına çeşitlilik katar.

Yeni başlayan çocuklar ve performans sporcuları için kayak simülatörleri kayak pistlerinde daha iyi ve daha etkili sonuçlar alınmasında katkılar sunan bir asistandır.
Yarışma sezonunun fiziksel ve teknik hazırlığı noktasında simülatörler çok faydalıdır. Sporcular için sezon dışında çok farklı antrenman metodları olsa da en gerçekçi ve eğlenceli olan antrenman metodu kayak simülatörleridir diyebiliriz.
Kayak Akademisinde kullanılan simülatörleri kullanan başka takımlar ve sporcular var mı, kimler kullanıyor bu ekipmanları? 
Aşağıdaki videolar günceldir (2015-2017). Bu videoları izledikten sonra Türkiye Kayak Federasyonu’nun başarılı bir projeye imza attığıyla ilgili hiç bir şüphemiz kalmadı. Tebrikler…
Dünya’da güncel durumda Kayak Akademisi ekipmanlarını kullanan bir çok ülke bulunuyor. Bu noktada bir eksiğimiz tamamlanmış oldu. Kayak Akademisi, ısrarlı ve istikrarlı bir politika ile kayak sporunun yaygınlaşması noktasında sporcu üretim fabrikası gibi çalışabilir. Diğer taraftan performans sporcularına da uzun yıllar hizmetler ve katkılar sağlayacak gibi gözüküyor.
Kayak Akademisi’nde kullanılan ekipman ve simülatörlerle ilgili yüzlerce video var, bir kaçını sizler için derledik, aşağıda izleyebilirsiniz.
ABD Alp Disiplini Ulusal Takımı
ABD Alp Disiplini Ulusal Takımı aktif olarak kayak simülatörlerini antrenman programlarında kullanıyor.

İtalya Alp Disiplini Ulusal Takımı 
İtalya Alp Disiplini Ulusal Takımı aktif olarak kayak simülatörlerini antrenman programlarında kullanıyor.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!