2020-2021 Kayak sezonu ne zaman açılıyor

Pandemi sürecinde 2020-2021 kayak sezonu tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de geç açılacak gibi görünüyor. Son alınan koronavirüs (covid-19) güvenlik önlemleri ile birlikte bir çok kayak merkezi ve kayak otelleri açılış tarihini 1-2 hafta ertelemiş durumda.

Türkiye’nin en büyük ve popüler 4 kayak merkezi olan Erzurum Palandöken Kayak Merkezi, Kayseri Erciyes Kayak Merkezi ve Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi, her yıl aralık ayının ilk yada 2 haftası gibi kayak sezonu açılışı yapabiliyorlardı. Bu açılış tarihlerinde en önemli etken suni karlama ünitelerine sahip olmaları. Bu kayak merkezlerinde kar yağmasa bile hava sıcaklığının 0 derecenin altına düşmesi ile birlikte suni kar üretilebiliyor.

Palandöken Kayak Merkezi tahmini açılış tarihi

Güncel durumda Erzurum Palandöken Kayak Merkezi Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek kar saklama yöntemi ile geçtiğimiz sezonun karını uygun koşullarda saklayıp bu sezon Kasım ayının son haftasında sezon açılışı yaptı. Kar yağışı olmamasına rağmen geçen yıldan saklanan kar belli pistlere yayılarak kayak ve snowboard için uygun hale getirildi. Kısıtlı pist imkanları ile açılış yapılmasına rağmen bu deneme çok başarılı oldu.

Kartalkaya Kayak Merkezi tahmini açılış tarihi

Kororavirüs pandemi sürecinde son alınan tedbirlerle birlikte 11 Aralık olarak açıklanan Kartalkaya Kayak Merkezi açılış tarihi 18 hatta 25 Aralık aralık güncellendi diyebiliriz.

Uludağ Kayak Merkezi tahmini açılış tarihi

Suni karlama sistemi olmayan Uludağ Kayak Merkezi her yıl Aralık ayının 2. haftası gibi açılış yapıyor, ancak 2020-2021 kayak sezonu açılışını Aralık ayının 3. haftası gibi yapabileceği tahmin ediliyor.

Erciyes Kayak Merkezi tahmini açılış tarihi

Erciyes Kayak Merkezi 2020-2021 kayak sezonu açılış tarihi diğer kayak merkezleri gibi Aralık ayının 2. yada 3 haftası gibi öngörülüyor.

Bu dört kayak merkezi dışında kalan diğer kayak merkezlerinin de Aralık ayının 2 yada 3 haftası gibi açılacağını söylemek mümkün. Suni karlama sistemi olmayan kayak merkezleri açılış için en az 50-60 cm kar yağışını beklemek zorunda.

Aslına bakarsanız her yıl kayak sezonu açılışları genel olarak Aralık ayının 2 haftası gibi başlar ve Aralık ayı sonuna kadar devam eder. Dolayısıyla 2020-2021 kayak sezonu için her ne kadar koronavirüs pandemi süreci baz alınsa da aslında kayak merkezleri açılış tarihlerini majör derecede etkileyen bir durum yok. Hem kayak merkezleri hem de kayak otelleri bakımında açılış tarihlerinin 1-2 hafta gecikmesini ciddi kayıp olarak değerlendirmek söz konusu değil.

Kayak merkezleri ilk açılış tarihlerinde zaten yoğun bir kayakçı ve snowboardcu ziyareti gerçekleşmiyor. Asıl yoğunluk Ocak ayının ilk haftası hatta ilk hafta sonu başlıyor ve Şubat sonuna kadar devam ediyor.

2020-2021 kayak sezonunda asıl ihtiyacımız olan bilgi otellerin açılışı ve alınan tedbirler

Koronavirüs pandemi sürecinde olumsuz etkilenen sektörlerden biri de turizm ve oteller oldu. 2020-2021 kayak sezonunda “Güvenli Turizm Sertifikası” alan ve tedbirleri bu sertifika ile bırakmayıp bir tık öteye taşıyan oteller revaçta olacak. Türkiye’nin en iyi kayak otelleri olan Kartalkaya Kaya Palazzo Ski&Mountain Resort ve Palandöken Sway Otel alınan tedbirler ve güvenlik bakımından en iyi oteller diyebiliriz.

Kartalkaya Kayak Merkezinde bulunan Kaya Palazzo Ski&Mountain Resort açılış tarihini 18 yada 25 Aralık Aralık olarak güncelledi.

Palandöken Kayak Merkezinde bulunan Sway Otel, Erzurum şehir merkezinde yakınlığı (5 km) nedeniyle hiç kapanmıyor. Diğer taraftan kayak sezonu için kendine özel ayrı pistleri olan otelin Aralık ilk haftası itibariyle suni karlama yapmaya başladığını biliyoruz. Kayak sezonu için otelin pistlerinin Aralık ayının 2. yada 3. haftası gibi açılacağını söylemek mümkün.

Türkiye’nin herhangi bir kayak merkezinde yapacağınız kayak tatili öncesinde konaklama planı için “Güvenli Turizm Sertifikası” sorgulamanızı öneririz. Kayak tatili planladığınız otelin bu sertifikaya sahip olup olmadığını öğrenmek için Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının Güvenlik Sertifikası Belgeli Konaklama Tesisleri web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu kış kayak merkezlerinde güvende kalmak için 4 ipucu

Güvenlik ve hijyen kurallarına uyun

Bunu tekrar etmeye devam ediyoruz, kayak merkezlerindeki tatilinizde güvende kalmanın en iyi yolu güvenlik ve hijyen kurallarına uymaktır. İnsanlarla aranızda mutlaka 1-2 metrelik bir mesafe bırakın, ellerinizi sık sık yıkayın ve mutlaka maske takın. Tatiliniz süresince iç ve dış mekanlarda yüzünüze dokunmamaya çalışın. Biliyoruz, söylemesi yapmaktan daha kolay!

Kayak merkezlerindeki işletmelere güvenin

Kayak merkezlerindeki işletmeler yalnızca sıkı güvenlik ve hijyen önlemleri uygulamakla kalmıyor, aynı zamanda iptal süreçlerini de çok daha esnek hale getirmek için çalışmalar yürütüyor. Bu, herhangi bir nedenle tatilinizi iptal etmek zorunda kalırsanız, muhtemelen bir geri ödeme yapılacağı anlamına da gelebilir. Konaklama planınınız öncesinde olası geri ödeme seçeneklerini otel yetkilisinden mutlaka öğrenin.

Otel konaklamanızın, kayak dersinizin, kayak kiralamanızın veya diğer aktivitelerinizin rezervasyonunu yapmadan önce, devlet tarafından gittiğiniz tatil bölgesiyle ilgili alınan kararları ve yayınlanan genelgeleri takip edip okuyun. Covid-19 nedeniyle devlet tarafından uygulanan bir kısıtlama, seyahatinizi veya rezerve edilen hizmetin sağlanmasını doğrudan engelleyecektir.

Kalabalıktan kaçının

Sosyal mesafeye uymanın en kolay yolu kalabalıklardan tamamen kaçınmaktır. Konaklamanız sırasında diğer misafirlerle karşılaşmayı en aza indirgemeye çalışın.

Günlerce süren sokağa çıkma yasakları sonrasında, yaz aylarında maske takmak gibi zor ve zorunlu olan uygulamaları yerine getirmek bir hayli yorucuydu. Kış aylarında kayak merkezlerinde bu uygulamaları harfiyen yerine getirmek sanırız daha kolay olacak.

Kayak merkezlerinde kalabalıktan kaçarken dış mekanın tadını rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Sadece kendiniz ve arkadaş grubunuz veya aileniz için özel bir kayak veya snowboard eğitmeni rezervasyonu yaptırın. Kayak merkezlerinde küçük gruplar halinde yapabileceğiniz pek çok şey var.

Erken rezervasyon yapın

İşletmelerin karşılayabileceği konuk sayısında ve etkinliklere katılabilecek kişi sayısında kısıtlamalar olabilir. Bu nedenle, 2020-2021 kış sezonunda kayak tatiliniz için her zamankinden daha erken rezervasyon yapmanızı öneriyoruz. Bu, kayak merkezlerinde kayak sonrası en sıcak ve en iyi masayı elde etmenizi sağlayacaktır!

Daha fazla bilgi

Kayak merkezlerinde bu kış güvenli bir tatil geçirmenizi sağlamak için tüm taraflar çok çalışıyor. Koronavirüs sürecinde kayak merkezlerindeki güncel durumu öğrenmek için Sağlık Bakanlığı‘nın ve Kültür ve  Turizm Bakanlığı‘nın resmi web sitelerini mutlaka ziyaret edin.

Dikkat!

Kayak tatilinizde sadece koronavirüs önlemleri almanız sizi güvenli tutmaz. Kayak merkezlerinde bir takım önemli güvenlik kuralı olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Kayak tatili öncesi güvenlik kuralları ipuçlarını içeren yazımız tatile gitmeden önce okumak isteyebileceğiniz faydalı bir yazı.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!