FIS Snowboard Dünya Kupası basın toplantısı İstanbul’da yapıldı

FIS, (Uluslararası Kayak Federasyonu) Snowboard Dünya Kupasının en önemli etabını yani final etabını geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda Erciyes’e verdi. FIS ve Türkiye Kayak Federasyonu tarafından düzenlenecek Snowboard Dünya Kupası’nın final etabı, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Erciyes A.Ş.’nin destekleriyle, 4 Mart 2017 Cumartesi günü Kayseri Erciyes’te gerçekleşecek.

Erciyes final etabının basın toplantısında konuşan Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, “Şampiyonanın bir kez daha Türkiye’de düzenlenecek olmasından dolayı çok mutlu ve gururluyuz. Bu karar, ülkemizin sahip olduğu kış sporları potansiyelinin büyüklüğünü gösteriyor” dedi. Böyle bir sportif faaliyete tekrar ev sahipliği yapacak olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ise, “Kayseri’yi Alpler standartlarında kayak ve turizm merkezi yapmak için çalışıyoruz. Bu yarış kentimizin ulusal ve uluslararası tanıtımına büyük katkı sağlayacak” dedi.

Türkiye’de spor kültürünün geliştirilmesi adına önemli adımlardan biri olan ‘FIS Snowboard Dünya Kupası Erciyes Etabı’nın tanıtım toplantısı 7 Aralık Çarşamba günü İstanbul’da gerçekleşti. ‘FIS Snowboard Dünya Kupası Erciyes Etabı’nın Türkiye Spor Yazarları Derneği’nde gerçekleşen tanıtım toplantısına, Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı ve Playmaker Ajans Başkanı Kerem Mutlu katıldı.

4 Mart Cumartesi günü Erciyes Develi Kapı’da dünyanın en iyi 120 snowboard sporcusunu buluşturacak yarış, aynı zamanda kristal küre ödülünü kazanacak sporcuyu da belirleyen etap olacak.

Türkiye Kayak Federasyonu’nun vizyonu doğrultusunda, 2014 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen FIS Snowboard Big Air Dünya Kupası ve geçen sene Kayseri’de gerçekleştirilen ‘FIS Snowboard Dünya Kupası’nda gerçekleştirilen başarılı organizasyonlara dikkat çeken Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, “Final etabının 2017 yılında tekrar Erciyes’te gerçekleşecek olması ülkemizin sahip olduğu kış sporları potansiyelinin büyüklüğünü göstermesi açısından da ayrı önem taşıyor. 4 Mart’ta gerçekleştireceğimiz yarışın dışında 17-21 Aralık 2016 tarihlerinde Uluslararası FIS Alp Disiplini Anatolian Cup’a da ev sahipliği yapacağız. Erzurum Palandöken’de düzenlenecek bu yarışta da 10 ülkeden 60 sporcu yer alacak. Bu sporcular 2018 Kış Olimpiyatları’na katılabilmek için mücadele edecek. Bütün bu başarılı organizasyonlarla beraber hedefimizi daha da büyütüp 2026 Kış Olimpiyatları’nı Türkiye’de gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ise, böyle bir sportif faaliyete tekrar ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirterek şöyle devam etti: “Büyükşehir Belediyesi olarak 2005 yılında başlayan Erciyes Master Planı çerçevesinde Alpler standardında bir kayak ve turizm merkezi oluşturmak için yaklaşık 200 Milyon Avro yatırım yaptık. Artık bunun hem şehrimiz hem de ülkemiz açısından meyvelerini topluyoruz. Geçen sene gerçekleştirdiğimiz organizasyonda dünyanın en iyi 85 sporcusunun çetin mücadelesine ev sahipliği gerçekleştirdik. Tüm dünyanın gözü Erciyes’e çevrildi. Ülkemizden yarışlarını takip etmek için geniş bir katılım söz konusu oldu. Ulusal ve uluslararası kanalların naklen yayınlarıyla yarış tüm dünyada bir milyardan fazla kişiye ulaştı. Erciyes ile beraber ülkemizin de global çapta bir tanıtımını yapmış olduk böylelikle. Tekrar gerçekleştireceğimiz yarışı da hakkıyla gerçekleştirmek için çalışmalarımıza son hızla devam ediyoruz. Güzel bir final etabından tekrar başarıyla çıkacağımızı düşünüyorum” dedi.

Kayseri’nin artık bir turizm kenti olarak anıldığını söyleyen Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı, şöyle devam etti: “Erciyes, Kayseri’nin göz bebeğidir. Erciyes dağını dünyanın en büyük kayak merkezlerinden birisi ve hatta kış turizminin vazgeçilmez markalarından biri yapmayı hedeflediğimiz daha öncede söylemiştik. Bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. 4 Mart’ta gerçekleşecek yarış için gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde alt yapı FIS’in teknik heyeti tarafından onaylandı. Yarış günü misafirlerimize unutulmaz bir hafta sonu yaşatacağız. Yarışların yanında, sevilen sanatçıların konserleri, izleyici aktiviteleri ve seyirci yarışları da gerçekleştireceğiz. Buradan tüm kayak ve snowboard severleri kış döneminde Erciyes’e davet ediyorum. Dünyanın en başarılı sporcularının kaydığı ve uzunluğu 102 km’ye ulaşan bu muhteşem pisti mutlaka test etmelerini öneriyorum.”

‘FIS Snowboard Dünya Kupası’nın Final Etabı’nın organizasyonunu üstlenen Playmaker’ın Ajans Başkanı Kerem Mutlu ise, “Dünyanın en iyi snowboard sporcuları bu yarışta yer alacak ve kristal küre ödülünü kazanacak sporcuyu da Erciyes’te gerçekleşecek yarış belirleyecek. Bu finalin oynanmasında 2014 yılında İstanbul’da ve geçen sene Kayseri’de gerçekleştirilen organizasyonların payı büyük. Erciyes’te böylesine büyük bir turnuvayı düzenlemekten dolayı inanılmaz sevinçliyiz” dedi.

Sporcular Erciyes’te Dünya Kupası’nı kazanmak için ihtiyaç duydukları puanların yanında, rekor seviyedeki ödül için de yarışacak. 50.000 İsviçre Frank’ı (yaklaşık 165 bin TL) tutarındaki toplam ödül, dereceye girecek sporcular arasında bölüştürülecek.

4 Mart’ta, Develi Kapı’da düzenlenecek FIS SNOWBOARD WORLD CUP çerçevesinde çeşitli konserler ve etkinlikler de gerçekleştirilecek.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!