Kayak tatili, ebeveynler için güvenlik ipuçları

Sevgili ebeveynler, ailece bu sezon kayak tatili yapmaya karar verdiyseniz bu yazı tam size göre. Kayak Sever, aşağıda işinize yarayabilecek güvenlik ipuçları hazırladı.

Öncelikle aile fertlerinize güvenli kayak yapmanın 7 kuralı olan buradaki  yazımızda değindiğimiz “Sorumluluk Yasası”nı okuyun ve aşina olduklarından emin olun.

Gelelim fayda sağlayacağını ve fikir sahibi olup ilham alacağınızı düşündüğümüz ipuçlarına… 

Çocuğunuzun yukarıda linkini verdiğimiz “Sorumluluk Yasası” nı ezberlemesini sağlayın. Bu kurallar kayak yaparken birçok tehlikeden korunmasında çok faydalı olacaktır.
Kayak kaskı takmanın bir yaşı yoktur ve her yaştaki insanlar için önerilir. Çocuğunuz bir kask takıyorsa sizi ve çevresindekileri işitmesi biraz daha zor olabilir. Dikkatini çekmek için sesinizi yükseltmek zorunda kalabilirsiniz unutmayın. Kaskın doğru şekilde uyduğundan emin olun. Bir kayak kaskı çocuğunuzun her büyüme evresinde kullanabileceği bir öğe değildir. 2 beden büyük olsun 5 yıl daha kullansın yaklaşımı sadece çocuğunuzun güvenliğini tehdit eden bir yaklaşımdır. Çocuğunuza uymayan büyük bir kaskın faydadan ziyade zararı çok daha fazla olabilir, bunu unutmayın. Kask kemerinin takılması konusunda çocuğunuzu eğitin ve kemer takmanın öneminden bahsedin. Diğer taraftan kask takmak, kayak veya snowboard yaparken daha hızlı ve pervasızca kayılmasına izin vermez. Çocuğunuzu bu konuda bilgilendirin.
Katmanlı kayak kıyafetleri satın alın. Katmanlı kayak kıyafetleri vücudun sürekli değişen sıcaklığına uyum sağlamasına izin verir. İlk katmanda cildi iyi hissettiren, hızlı kuruyan, teri emen ve sıcak tutan “polipropilen” bazlı ürünleri seçin. Çocuklarınızın ayrıca bir balıkçı yaka kazak ve su geçirmez bir kayak montu giymesi gerekir.

Kayak kıyafetleri satın alırken, su ve rüzgar geçirmez kumaş özelliği arayın. Fermuarları korumak için rüzgar fleplerini bileklerde rahat hareket ettiren kol düğmelerini/aparatlarını ve çeneyi her yönden kavrayan yakalar arayın. Çocuğunuz için kaliteli giyim ürünlerini satın aldığınızdan emin olun.

Hazırlıklı olun. Doğanın kendine has bir işleyişi vardır. 

Kask sıcak olmalı, ısı kaybının % 80’i kafa bölgesinde başlar, kask içine uygun ısı koruma özelliği olan bereler satın alın.
Her kayakçı için olduğu gibi çocuklarınız da mutlaka eldiven takmalıdır.
Çocuklarınızın bulutlu günlerde bile güneş ışınlarına maruz kalabileceklerini aklınızdan çıkarmayın. Güneşin kara yansıması ve cilde olan etkisi emin olun düşündüğünüzden çok daha güçlüdür! Güneş yanığı hatırası olan bir kayak tatili kulağa hoş geliyor.
Diğer taraftan çocuğunuza bir de güneş gözlüğü lazım olacak. Ancak yaz aylarında kullandığı bir güneş gözlüğünden bahsetmiyorum. Normal güneş gözlükleri kayak pistlerinde düşme sonrasında ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilir. Yaşanmış örnekleri çoktur, hiç tavsiye etmem.
Kaldığınız otelin adını, telefon numarasını, kendi telefon numaranızı ve varsa kayak öğretmeninin telefon numarasını bir kağıt üzerine yazın ve çocuğunuzun cebine koyun. Çocuğunuzu bu konuda bilgilendirin.
Kayak gezinizi hangi bölgede yapacağınıza karar verdikten sonra bölgedeki kayak merkezlerini arayın ve kayak okulu/kursu programlarının nasıl yapılandırıldığını araştırın.

Görüşme yaptığınız kişilere aşağıdaki soruları sorun

  • Kayak okulunda gruplardaki maksimum kursiyer sayısı kaç kişiden oluşuyor?
  • Çocuğum kurs başladıktan 1 saat sonra kayaktan soğursa ne yapılıyor?
  • Çocuğum kayak yapmak istemezse ne olacak?
  • Kayak okulu, çağrı cihazları veya GPS bulma cihazları gibi imkanlar sunuyor mu?

Çocuklarınızı kayak sporuna alıştırmak için sömestre tatil dönemlerinde kayak okulları programlarına katılmasını sağlayın. Kayak Eğitmenleri çocuklara nasıl kayak öğretecekleri konusunda oldukça tecrübelidirler ve bu onların işidir. Kayak okulu/kursu programına dahil olan çocuğunuz her gün kayak yeteneklerini size göstermekten keyif alacaktır. Kendi yaş aralığındaki akranlarıyla birlikte eğitim alan çocukların çok daha başarılı olduğu bir gerçektir. Çocuklara kayak eğitimi vermek ciddi sabır işidir ve çocuğunuz sizin rahatlık bölgenizdedir. Dolayısıyla vereceğiniz eğitim sürecinde hüsranla sonuçlanan tartışmalar ve kalp kırıcı sözler ağızlardan rahatlıkla dökülebilmektedir. Günü moral bozukluğu ile tamamlamak istemiyorsanız bırakın akranlarıyla takılsın.

Katıldığı program süresince eğitmenlerden ayrılması pek olası değilse de, çocuğunuzun nerede ve hangi pistte eğitim aldığını ve eğitmeninin adını bildiğinden/hatırlayabildiğinden emin olun.

Diğer önemli bir detay ise çocuğunuz “hangi durumlarda kaymayı bırakabilirim” konusunda bilgi sahibi mi?

Kayak montunun iç katmanlarına su girerse, ıslanırsa, üşümeye başlarsa, yaralıysa, kayak ekipmanlarında bir bozukluk, kompma ve yıpranma vb olaylar durumunda kayak yapmayı bırakabileceği konusunda bilgilendirin.

Çocuğunuz maksimum 2 saat pistlerde olsun, ara molalar çok önemli. Çocuğunuzu gün içerisinde mola vermenin keyifli ve eğlenceli olabileceği konusunda bilgilendirin. Kayak pistinde bir buluşma/toplanma yeri de belirleyebilirsiniz.

Mümkünse basit sivil telsizlerinden (walkie-talkie) en az iki adet satın alın. Bu telsizlerle dağda olmak emin olun büyük nimet.

Kayak sporu, çocuklarımıza sosyalleşmenin ve erken yaşlarda spora başlamanın getirdiği güzelliklerin yanı sıra, macera, kahkaha ve güzel hatıralar eşliğinde bir dünya sunar.

Çocuklarımızın en çok sevdiği çocukluk anılarının ailesiyle birlikte geçirdiği tatillerde olmasını sağlamak biz ebeveynlerin elinde. Kayak bunun için güzel bir fırsat ve bu fırsatı kaçırmayın.

Çocuklarımız yetişkin olduklarında, yaşattıklarımızdan dolayı biz ebeveynlere sonsuza kadar minnettar kalacakları bir dünya bırakmak elimizde!

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!