Kayakla Atlama Dünya Kupası Açılışı için +20 derecede kar üretiliyor

FIS Kayakla Atlama Dünya Kupası, 17-19 Kasım tarihlerinde Polonya’nın Wisla kentinde yapılacak yarışmalarla start alacak. Açılış yarışmaları için genellikle kuzey ülkelerini tercih eden FIS bu sefer risk almış gibi.

Wisla dağları deniz seviyesinden yaklaşık 430 m yükseklikte, ancak Polonyalı organizatörler Kasım ortasında yapılacak organizasyon için şimdiden kar garantisi veriyor. Adam Malysz Kayakla Atlama Merkezinde (HS 134) kar sorunu olmayacağını dile getiren organizatörler kar için gerekli hazırlıklarımızı sürdürüyoruz dedi.
HS nedir? HS İngilizce Hill Size kısaltmasıdır ve Türkçe karşılığı Tepe Ölçüsü anlamına gelir.

+30° C’de kar üretimi

Organizasyonun kar üretimi konusundaki sorumlu şirketi Polonyalı Supersnow +30 dereceye kadar kar üretebilen yenilikçi bir teknoloji kullandıklarını belirtiyor. Supersnow yetkilileri geçtiğimiz hafta Wisla’da yaklaşık + 20 derece sıcaklık olmasına rağmen kar üretimine başladığını duyurdu.

1 metreküp kar için 1,5 metreküp su

Wisla’daki tepeyi 30 cm’lik karla örtmek için yaklaşık 1600 metreküp (yaklaşık 70 kamyon) suya ihtiyacı olduğunu belirten şirket güncel durumda günde yaklaşık 150 metreküp kar ürettiklerini, yaklaşık 11 günde tepenin her tarafının karla kaplı olacağını, buna rağmen bu organizasyon için planlanandan %30 daha fazla kar üretileceğini ve üretim sırasında temiz su haricinde herhangi kimyasal kullanmadıklarını belirtti.

Supersnow yetkilisi “bu teknoloji ile ürettiğimiz kar normal kara göre ve diğer suni karlara göre çok daha ağırdır, ve yüksek sıcaklıklara ve neme çok daha dayanıklıdır, bu nedenle Dünya Kupası öncesinde tepenin hazır olacağını garanti ediyoruz” diye sözlerine ekledi.

Kar miktarı için neredeyse hiç sınır yok

Üretilen kar, doğrudan Wisla’daki Adam-Malysz tepesinde toplanıyor. Sürekli büyümekte olan kar depoları, yüksek sıcaklıklardan dolayı hemen erimemesi için termal örtülerle kaplanıyor.

Kar tamam, şimdi tek risk rüzgar
Rüzgar durumu belirsizliği ve değişkenliği her kayakla atlama yarışmasında olduğu gibi bu yarışma için de bir sorun. Ne FIS ne de organizasyon yetkilileri rüzgar panelleri önlemi dışında spontan ve değişken rüzgar sorununa çare bulamıyor.

Açılış etkinliğinin tüm biletleri satıldı

Dünya Kupası açılışına katılmak isterseniz artık mümkün değil, 4 hafta kalan organizasyonun tüm biletleri satılmış durumda.

Supersnow şirketi hakkında

Supersnow yaklaşık 200 çalışanı bulunan Polonyalı bir şirket. Supersnow’un merkezi Zakopane (POL) yakınlarında yerleşik ve temel iş alanı kar imalatı. Şirket 2017’de Avusturya’da 20 çalışanı bulunan bir şube açtı.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!