Snowboard bağlaması nasıl seçilmeli?

Diğer tüm kışa sporları branşlarında olduğu gibi Snowboard bağlaması seçerken satın alırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları bulunuyor. Bu yazımızda Snowboard bağlaması nasıl seçilmeli konusunda temel bilgileri işledik.

Görevi
Snowboard bağlamalarının temel görevi boardunuzun ayağınızda güvenli bir biçimde kalmasını sağlamak ve vücudunuzdaki enerjiyi boardunuza aktarmaktır. Diğer bir görevi de kayma sırasında oluşan titreşimleri ve şokları bastırırarak yorgunluğu azaltmaktır. İyi bir bağlama bu görevleri yerine getirirken maksimum tepki, hassasiyet ve güvenlik sağlar.

İşleyişi
Snowboard bağlamaları kayak bağlamalarının aksine düşme durumunda sizi board’dan ayırmaz. Her iki ayak da boarda sıkıca bağlı olduğu için düşme durumunda bacak ve eklemlerin garip açılarda zorlanması pek mümkün değildir. Bağlamalar boarda, board üzerinde (fabrika çıkışı) hazır bulunan bağlantı noktalarına vidalanarak tutturulur. Boardların çoğunda hazır bulunan bağlantı düzeni 4×4 adı verilen bir düzendir. Burton boardlarda ise 3-D adı verilen ayrı bir düzen bulunur. Bu bağlantı sistemleri sayesinde bağlama konumu, duruş genişliği ve açısı kolayca değiştirilebilir.

Bağlama seçimini yapmadan önce board türünüzü (freestyle, freeride veya alpin) ve bu stile uygun ayakkabı (yumuşak, step-in veya sert) tipinizi belirleyin. Seçmiş olduğunuz ayakkabı türü ile uyumlu bir bağlama seçmelisiniz (örneğin yumuşak ayakkabı yumuşak bağlama ile kullanılır).

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!