Zayıflamak ve Fit Kalmak İçin Kayaklı Koşu Yapın

Zayıfakamak ve yaz aylarında fit görünmek için sadece ilkbahar aylarına fokuslanmayın. Bu yazımızda Kayaklı Koşu sporuyla ilgili temel bilgilere ve bu sporun sağlıklı ve zinde bir yaşam için size neler katabileceğine değindik.

Kayaklı koşu nedir? Önce buradan başlayalım ve kısaca üzerinden geçelim.

Kayaklı koşu, en basit tanımla kayakçıların mekanik liftler ve diğer yardım şekillerini kullanmadan, karla kaplı arazide hareket edebilmek için sadece kendi güçleriyle ilerledikleri bir kayak disiplinidir.
Kayaklı Koşu, bir spor ve rekreasyonel etkinlik olarak yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Bununla birlikte, dünyada bazı kırsal alanlarda hala bir ulaşım aracı olarak da kullanmaktadır. Kayaklı Koşu bir kros kayağıdır.

Kayaklı Koşu kayağı, diğer kayak disiplinlerinde kullanılan orijinal kayak formlarıyla şekil itibariyle aşağı yukarı aynıdır. Kayak sporuna hiç bir ilginiz olmasa dahi kayaklı koşu kayağı için bir bakışta “bu bir kayak” dersiniz. Kayakçılar elleriyle kullandıkları batonları (sopaya benzer) iterek ve ayaklarını sağa ve sola doğru kaydırarak (paten tekniği), ya da ayaklarını ileri doğru iterek (fule hareketi, klasik teknik) ilerler.

Kayaklı Koşu sporu Kuzey Avrupa başta olmak üzere, Kanada, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bölgeler de çok yaygındır. Özellikle Kuzey Avrupa’da geleneksel bir spor dalıdır. Ülkemizde rekreasyondan ziyade yarışma formu daha çok bilinmekte ve uygulanmaktadır. Henüz ülkemizde çok bilinen ve tanınan bir spor dalı değildir.

Kayaklı Koşu (Kayak Kros) sporunu tanımanız için güzel bir video

Bu kısa tanıtımın ardından gelelim sağlık ve kalori konusuna. Bu spor tam bir kalori düşmanıdır desek yeridir.

Bu sporla uğraşanlar, paten tekniği ya da klasik teknik farketmez hangi teknikle kayarlarsa kaysınlar çok fazla kalori yakarlar, bu net. Kilo vermek isteyenlere sesleniyorum. Kilo vermek ve yaz aylarında fit görünmek için sadece ilkbahar aylarına fokuslanmayın. İster yılbaşı, ister sömestr tatili ya da Mart ayında bu sporu yaparak yaza süper fit şekilde girebilirsiniz. İlkbahar aylarında çabucak fit hale gelmek için haldır haldır spor yapıp kendinizi gereksiz yere işkenceye sokmayın.

Müthiş derecede keyifli bu spor dalının ülkemizde henüz çok yaygın olmadığını belirmiştim. Buna ek olarak, kayaklı koşu donanımlarını mağazalardan satın alma imkanınız şimdilik yok. Ama yine de beni haklı bulup denemek ve bu yolda ısrarla ilerlemek istiyorsanız öncelikle ilinizde görevli olan Türkiye Kayak Federasyonu İl Temsilcisine ulaşıp destek isteyebilirsiniz.

İlinizde bir temsilci yoksa direkt Türkiye Kayak Federasyonu ile iletişime geçebilirsiniz. Size seve seve yol gösterip yardım edeceklerdir. Bu arada, Türkiye Kayak Federasyonu’nun kayak sporunu kitlelere yayma ve yaygınlaştırma gibi çok ciddi projeleri olduğunu ve reform düzeyinde yenilikler üzerinde çalıştıklarını belirtmem yerinde olacaktır. Dört bir yanı dağlarla çevrili ülkemizin güzide insanları ve çocukları kayak sporuyla daha fazla haşır neşir olmalı. Bu açıdan baktığımızda Türkiye Kayak Federasyonu doğru yolda ve emin adımlarla ilerliyor. Ümit ediyorum, üretilen ve hayata geçirilen projeler çok kısa zamanda meyvelerini verecektir.

Gelelim bu sporun kalori ile olan düşmanlığına…

Kayaklı Koşu sporu yapan kişilerin bu sporu yaptıkları sırada yaktıkları kalori miktarı birkaç faktöre bağlıdır.

  • Vücut ağırlığı
  • Ne kadar hızlı kaydığı
  • Arazi şartları
  • Süre

Bir fikir edinmeniz açısından örnek verelim.

Yaklaşık 70-75 kg ağırlığında iseniz, aşağıdaki kalori yakma oranlarına ulaşabilirsiniz.

2-3 km kayaklı koşu, saatte 400-500 kalori,
6 km kayaklı koşu, saatte 550-600 kalori,
10-11 km kayaklı koşu, saatte 650-700 kalori yakabilirsiniz.

Yaklaşık 80-90 kg ağırlığında iseniz;

2-3 km kayaklı koşu, saatte 650-675 kalori,
6 km kayaklı koşu, saatte 750-800 kalori,
10-11 km kayaklı koşu, saatte 850-875 kalori yakma oranlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bu arada paten tekniğinin klasik tekniğe oranla daha fazla kalori yaktırdığını eklemem lazım. Yukarı da verdiğim örnekler klasik teknik içindi. Paten tekniğinde ne kadar kalori yakarsınız artık siz düşünün:)

En iyi ihtimalle yokuşu ve inişi olmayan dümdüz bir arazide kayaklı koşu kayaklarınızla 1 saat laylaylom yürüseniz bile en temizinden 400 kalori yakarsınız. Tavsiyem düz arazi yerine yokuşu, inişi ve düzlüğü olan bir alanda kayak yapmanız. Kayarken dağ/kır yürüyüşü yapıyormuş gibi düşünün. Arada mola verin, suyunuzu için, mandalinanızı ve portakalınıız soyup yiyin, arkadaşlarınıza da ikram edin:) O yediğiniz portakalı ve mandalinayı hayatınız boyunca unutmayacaksınız, bundan eminim.

Kış aylarında kendinizi eve hapsetmeyin. Kayak yapın, doğayla baş başa kalmanın inanılmaz hazzını hissedin ve huzur bulun.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!